L O A D I N G
blog banner
werbel gretsch

Werble – Cechy charakterystyczne

Werbel to perkusyjny instrument, który wraz z wielkim bębnem tworzy zestaw perkusyjny. Standardowy werbel ma średnicę około 14 cali, natomiast werble głębokie i piccoli mają mniejszą średnicę. Ten mały bęben posiada sprężyny rezonujące, które nadają mu charakterystyczny dźwięk.

Cechy charakterystyczne

Korpus tego instrumenty przeważnie jest wykonany z drewna, z metalu lub innego tworzywa. Producenci najczęściej używają do produkcji różnych rodzajów drewna, takich jak np. mahoń lub klin. Brzmienie zależy właśnie od gatunku drewna i użytych warstw do budowy instrumentu. Werbel składa się z obręczy, naciągów, sprężyn i mechanizmu luzującego i naciągającego sprężyny. Ponadto, może także posiadać tłumik do naciągu górnego. Sprężyny sprawiają, że bęben wytwarza efekt szumu – możemy go włączyć za pomocą maszynki. Strojenie instrumentu powinno być wykonane bez włączonych sprężyn.

Rodzaje werbli

Wśród rodzajów tego instrumentu, możemy wyróżnić werble drewniane, metalowe, akrylowe, corianowe. Drewniane i metalowe są najczęściej polecane – są bardzo trwałe. Warto pamiętać o tym, że materiał, z którego został wykonany instrument, wpływa na jego brzmienie, dlatego trzeba przemyśleć zakup i wybrać taką opcję, która będzie odpowiednia.

Werbel jest jednym z najważniejszych filarów perkusji, dlatego trzeba go dobrać zgodnie z oczekiwaniami. W sklepie DrumCenter istnieje ogromny wybór w tym zakresie: https://drumcenter.pl/pol_m_Werble-398.html, a używane instrumenty powinny się wzajemnie dopełniać.