L O A D I N G
blog banner
bęben djembe

Djembe – Afrykańskie rytmy eksportowe

Afryka słynie z wielu produktów. Przede wszystkim z niezliczonych gatunków owoców, które można dostać w każdym sklepie spożywczym. Z przypraw i surowców naturalnych. Z kości słoniowej, złota i diamentów. A wreszcie z instrumentów muzycznych. Tak, to nie żart z afrykańskiego kontynentu pochodzi wiele instrumentów, których dźwięk na stałe dołączył do powszechnie wykorzystywanych środków wyrazu w tej dziedzinie sztuki.

Rodowód djembe

Instrument ten został stworzony w zachodniej części Afryki i to tam zyskał największą popularność, choć trzeba przyznać, że jest znany praktycznie na całym kontynencie. Liczne wyprawy eksploracyjne i badawcze europejczyków poskutkowały stopniowym odkrywaniem poszczególnych niuansów życia kultur afrykańskich. Dotyczyło to również muzyki i wykorzystywanych do je wytworzenia instrumentów. W taki sposób djembe trafiło do Europy, gdzie wyrobiło sobie dość znaczącą pozycję.

Bez djembe nie ma muzyki

Podstawowym gatunkiem muzycznym, w którym chętnie wykorzystywane jest djembe okazuje się reggae, znajdujące się pod dużym wpływem kultury Czarnego Lądu. Szczególnie polscy wykonawcy tego gatunku upodobali sobie rytmiczne dźwięki, wygrywane przy użyciu djembe. Dzięki temu słuchając polskich płyt reggae w wyraźny sposób można usłyszeć jego dźwiękowy ślad. A jest on niebanalny, choć pozornie ten prosty instrument nie pozwala na zbyt wiele. Prawdziwi wirtuozi djembe potrafią jednakże wydobyć z niego dźwięki, które na dług zostają w pamięci. Chcąc kupić ten instrument warto zapoznać się z tą ofertą.