L O A D I N G
blog banner
kij deszczowy

Magiczny instrument czyli kij deszczowy

Kij deszczowy jest instrumentem, którego pochodzenie nie jest do końca pewne. Przypuszcza się jednak, że pochodzi z jednego z plemion amerykańskich. Legenda podaje, że pewien szaman chciał uprosić bogów o deszcz i tak powstał instrument nazywany obecnie kijem deszczowym. Dźwięk, jaki wydaje, nawiązuje do naturalnych dogłosów natury.

Magia zaklęta w kiju deszczowym…

Kij deszczowy (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_kije-deszczowe-881.html) wydaje dźwięki, które przypominają krople deszczu spadające na ziemię lub szum wodospadu. Legenda Majów podaje, że dźwięk ten utożsamiany jest z magią, poezją i głosami bogów.
W zamierzchłych czasach instrument ten był często wybierany przez przywódców plemion, w tym m.in. Majów, Azteków i Mixteków. Z zewnątrz malowano go na wiele kolorów. Często umieszczano też barwne, geometryczne wzory. Do dziś na kijach znajdują się motywy z kropek i linii, nawiązujące do azteckich motywów z zakresu sztuki – tzw. Warlipiri. Wszystkie oczywiście ręcznie malowane.

Kij deszczowy w innych regionach świata

Co ciekawe, w Chile kij deszczowy jest nazywany „cascades„. Wykonują go pasterze podczas redyku, czyli uroczystego wyjścia z owcami na wypas z góry wczesną wiosną. Wykonuje się go często z martwych gałęzi dwóch rodzajów kaktusa – tj. Eulychnia acida i Echinopsis chiloensis. Suszy się je, a następnie wydrąża, by wewnątrz mogły znaleźć się kamyki. Z kolców tworzy się coś na wzór spirali, by kamyki nie przemieszczały się z jednej strony na drugą.