L O A D I N G
blog banner

Orientalna darbuka

Wśród wielu odmian bębnów, które można spotkać na całym świecie, na uwagę z pewnością zasługuje darbuka. Ten orientalny instrument z reguły jest wykorzystywany w utworach muzyki egipskiej oraz Bliskiego Wschodu.

Wygląd instrumentu

Klasyczna dabruka składała się z drewnianego korpusu i naciągniętej na nią membrany zrobionej z koziej lub rybiej skóry. Obecnie odchodzi się od takiej formy. Najnowsze bębny są wykonane z aluminiowego lub mosiężnego korpusu i plastikowej membrany.

Tak wykonane bębny cechuje duża wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym wysoka jakość dźwięku.

Jak grać na dabruce?

W niektórych typach bębna instrument podtrzymuje się pod ramieniem lub na nodze grającego. Ruchy wykonywane przez muzyka są znacznie delikatniejsze niż w przypadku niektórych innych rodzajów bębnów i często bardziej przypominają głaskanie niż faktyczne uderzenia.

Niektóre z modeli wyposażono także w specjalne paski, umożliwiające zawieszenie instrumentu na szyi. To rozwiązanie jest szczególnie chętnie wykorzystywane przez muzyków, którzy tańczą podczas występu. 

Z pomocą tego instrumentu można uzyskać wiele dźwięków o różnym nasileniu. Niektórzy muzycy oprócz klasycznego uderzania czy głaskania bębna, wykorzystują również nacisk dłoni na bok membrany czy delikatne przesuwanie pięści po korpusie instrumentu w celu lekkiej zmiany tonu. Umiejętność gry na dabruce nie jest tak prosta, jak by się mogło zdawać. Osoby, które zajmują się tym na co dzień, często poświęcają na treningi wiele lat.