L O A D I N G
blog banner
perkusje roland

Słów kilka o perkusji

Gdyby zapytać przypadkową osobę, co to jest perkusja, najpewniej odpowie, że to bębny i talerze. Trudno nie przyznać jej racji. To rzeczywiście bębny i talerze, i to o całkiem oryginalnych nazwach, których pewnie zwykły laik nie jest w stanie wymienić. 

Więc jak one się nazywają

Podstawowy zestaw perkusyjny, choćby na przykładzie firmy roland, stanowią instrumenty muzyczne, które dzieli się na trzy najważniejsze grupy. Są to bębny, talerze oraz osprzęt (czyli jednak ta przypadkowa osoba miała sporo racji). Jako pierwsze z nich zwykle wymienia się bębny, wśród których werbel, zwany również sercem perkusji, jest uznawany za najważniejszy, nie jest jednak największym. Miano największego bębna ma bęben basowy zwany również centralą lub po prostu bębnem wielkim. Oprócz tych dwóch są jeszcze  floor tom (stojący tom) oraz tom-tom (dwa tomy wiszące). I to tyle, jeśli chodzi o bębny. Następne są talerze: hi-hat (dwa stykające się równolegle talerze), ride (talerz o krótkim i wysokim dźwięku) oraz crash. 

Zestaw podstawowy może być oczywiście uzupełniany o dodatkowe bębny i talerze. Osprzęt stanowią wszystkie pozostałe akcesoria, które nie są instrumentami, ale są niezbędne, np. stołek, naciągi itp. 

Perkusja od Rolanda

Japońska firma Roland jest pionierem w perkusjach elektronicznych. Istnieje od roku 1972, w którym to wypuściła legendarne już i przełomowe maszyny perkusyjne. W 1985 roku rozpoczęła produkcję profesjonalnych elektronicznych zestawów perkusyjnych o nazwie a-DRUM. Większość amatorów i profesjonalistów korzysta z ich instrumentów. Posiadają w ofercie zestawy dla początkujących, średnio zaawansowanych i profesjonalistów.

Perkusja Roland dostępna pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusje-elektroniczne/roland-431.html