L O A D I N G
blog banner

Jak powinno się stroić perkusję?

Należy zdawać sobie sprawę, że strojenie perkusji będzie wymagało nie tylko cierpliwości, ale również skupienia. Oczywiście na samym początku przygody z omawianym instrumentem może to wydawać się bardzo trudne, jednak w stosunkowo krótkim czasie można bez żadnego problemu dojść do perfekcji. 

Na czym dokładnie polega strojenie perkusji?

Warto wiedzieć, że naciągi perkusyjne należy stroić przede wszystkim za pomocą śrub, które odpowiednio kontrolują napięcie membrany. Oczywiście będzie do tego służył kluczyk perkusyjny. 

Użytkownik po odkręceniu śrub powinien nałożyć naciąg, a następnie zamontować obręcz. Kolejnym krokiem jest kilkukrotne kręcenie każdej ze śrub. W momencie przykręcenia naciągu można bez żadnego problemu rozpocząć strojenie perkusji. 

Należy najpierw uderzać w krawędź membrany, która znajduje się przy każdej śrubie. Celem powinno być kręcenie wspomnianych śrub w taki sposób, by praktycznie w każdym miejscu uzyskać identyczny dźwięk. Rekomendowane jest rozpoczęcie na skos od lewej górnej śruby. Dopiero w kolejnym etapie powinno się przejść do prawej dolnej śruby. W momencie, gdy użytkownikowi będzie wydawało się, że przy każdej śrubie jest identyczny dźwięk, należy uderzyć w środek bębna. 

O czym należy jeszcze pamiętać?

Bardzo dużym ułatwieniem w strojeniu perkusji będzie skorzystanie ze stroika, który podpowie muzykowi, jak blisko celu się znajduje. Warto pamiętać, aby między bębnami był zachowany dźwięk z „odległości” kwarty lub tercji. W ten prosty sposób zostanie zachowany naturalny podział wysokości poszczególnych dźwięków.