L O A D I N G
blog banner

Janczary – czym są?

Osoby niezaznajomione z instrumentami muzycznymi, ale pragnące wzbudzić zamiłowanie do muzyki wśród dzieci, często uważają, że dziecko musi osiągnąć odpowiedni wiek, aby rozpocząć swoją przygodę z muzyką. W rzeczywistości nawet najmniejsze pociechy mogą ćwiczyć swój muzyczny talent, wykorzystując do tego perkusjonalia. Jakie instrumenty dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Odpowiedzi poniżej!

Unikatowy instrument

Doskonałym pomysłem na muzyczny prezent dla dziecka mogą być janczary, który występują pod postacią niewielkich dzwoneczków. Sprzedawane w sklepach muzycznych janczary wyposażone są w drewniane uchwyt lub sznurek, który lepiej pozwala wykorzystać ich potencjał. Jakie są inne możliwości?

Odnaleźć można również ciekawe janczary, które występują w postaci niewielkich dzwoneczków zaczepionych na skórzanej lub materiałowej opasce. Ciekawym rozwiązaniem dla dzieci mogą być również różnego rodzaju zabawki, które przyozdobione są wydającymi dźwięki dzwoneczkami. A skąd wziął się ten instrument muzyczny?

Dzwoneczki niegdyś i dziś

Tradycyjnie instrument ten występował w postaci niewielkich dzwoneczków przytwierdzanych do końskiej uprzęży. Z tego względu podczas biegu koń wydawał charakterystyczny dźwięk w rytm kroków. W rzadkich przypadkach są one użytkowane do dzisiaj!

Mowa przede wszystkim o Podhalu, gdzie janczary często przytwierdzone są do końskiej uprzęży z okazji ważnej uroczystości (m.in. ślubu) lub dla turystów w trakcie trwania kuligów lub okolicznościowych przejazdów końmi.