L O A D I N G
blog banner

Czym są perkusjonalia?

Perkusjonalia to instrumenty perkusyjne, obejmujące grupę instrumentów melodycznych jak i instrumentów niemelodycznych. Jest to bardzo obszerna grupa instrumentów, które bardzo często traktowane są niezbyt poważnie, co nie jest słuszne. Wykorzystywane są w muzyce etnicznej, stąd wiadomo, że pochodzą one z różnych zakątków świata.

Jakie instrumenty są melodyczne, a jakie niemelodyczne?

Instrumenty melodyczne to takie, na których muzyk może wygrać melodię i rytm. Do tej grupy instrumentów zaliczamy: ksylofon, wibrafon, dzwonki chromatyczne czy dzwony rurowe. Instrumenty niemelodyczne pozwalają na wygrywanie tylko rytmu danej melodii. W tej grupie znaleźć można: tamburyn, werbel, talerze, trójkąt, marakasy.


Wiele wskazuje na to, że są to instrumenty charakterystyczne dla danego rodzaju muzyki etnicznej. Każdy z nich pochodzi z innego rejonu świata. Cechą charakterystyczną tych perkusjonalii jest to, że są one wykonane w prosty sposób. Wydobywające się z nich dźwięki są charakterystyczne, aczkolwiek posiadają bardzo dużą skalę.

Co daje wykorzystanie tego typu instrumentów?

Wiele tych instrumentów pozwala na nadanie melodii danego rytmu i stworzenie odpowiedniego jej tła. Zarówno instrumenty melodyczne jak i
instrumenty niemelodyczne wydają bardzo charakterystyczne i ciekawe dźwięki. Przyczynia się to do tego, że wykorzystywane są w celu zaakcentowania i uatrakcyjnienia danego utworu.
Perkusjonalia niby z pozoru wydają się instrumentami, na których gra się łatwo i prosto, jednak w rzeczywistości tak nie jest.

Oferta sprzedażowa – instrumenty melodyczne i niemelodyczne.