Bongos to oryginalny instrument zaliczany do perkusjonaliów. Najprościej rzecz ujmując, bongosy są dwoma bębenkami z korpusami drewnianymi, połączonymi ze sobą. Korpus tworzą drewniane klepki, a bębenki są tej samej wysokości. Czym cechuje się instrument? Jak grać na bongosach?
Bongosy
Bębenki różnią się między sobą średnicą. Najczęściej naciągi wykonuje się z materiałów syntetycznych lub z naturalnej skóry. Z powodzeniem zastosujemy bongosy na zewnątrz, gdyż materiał jest odporny na działanie pogody. Instrument pochodzi z Kuby i zazwyczaj jest kojarzony z latynoską muzyką. Aktualnie stosuje się go w wielu gatunkach muzycznych, cieszą się ciekawym brzmieniem i łatwością gry. Mniejszy bębenek nosi nazwę macho, a większy to hembra.
Jak grać na tym instrumencie?
Okazuje się, że z grą na bongosach poradzą sobie nawet początkujący perkusiści. Nie zapominajmy o tym, że na bębenkach nie gra się jedynie prostych rzeczy. Doświadczeni muzycy potrafią z nich wydobyć sporo zaskakujących dźwięków, co zależy od kreatywności. Na instrumencie gra się dłońmi, uderzając w bębenki palcami oraz całą powierzchnią dłoni. Jedną z najpopularniejszych technik gry jest tutaj Martillo.

Strojenie bongosów
Te unikalne instrumenty są wyposażone w haki naciągowe i metalowe obręcze. Nastrojenie bongosów wiąże się z naciąganiem membrany (za pomocą śrub) do danej wysokości dźwięku. Możliwe jest też nastrojenie bongosów do tonacji utworu. Membrany w tym przypadku muszą być mocno napięte, co da pożądane efekty. Większy bębenek powinien brzmieć niżej, a mniejszy wyżej. Bardzo ważne jest to, że nie stroi się bębenków do tej samej wysokości dźwięku. Cała zabawa polega właśnie na uzyskaniu dwóch różnych dźwięków.