L O A D I N G
blog banner
winyle

Dlaczego warto kupować płyty winylowe

Płyty winylowe to temat niezwykle popularny w ostatnich latach. Pomimo swoich wad czarne krążki przyciągają coraz więcej nowych fanów i kolekcjonerów. Można więc sobie zadać pytanie – dlaczego warto kupować płyty winylowe? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Niepowtarzalne brzmienie płyt winylowych

Według audiofili czarne płyty mają dużo lepsze brzmienie niż płyty CD lub pliki MP3. Jest to spowodowane brakiem kompresji dynamiki utworu, która w przypadku cyfrowego zapisu utworu jest obecna. Dzięki analogowemu zapisowi muzyki pomijamy również „próbkowanie”, które pogarsza jakość. Efekt ten można porównać do „krojenia” utworu na kilka części. 

Fizyczny nośnik

Wielu melomanów bardzo ceni sobie możliwość trzymania w ręku fizyczne zapisu muzyki. Nie jest to możliwe w przypadku plików. W wielu przypadkach mają one niezwykłą wartość sentymentalną, w końcu jak wiadomo z niektórymi muzykami można się niejako związać emocjonalnie. 

winyle

Świetny pomysł na prezent

Płyta winylowa, na której zapisano ulubione utwory ulubionego zespołu osoby interesującej się muzyką z pewnością będzie świetnym prezentem, nawet w przypadku, gdy osoba ta nie ma możliwości jej odtwarzać. Jednak dodając do prezentu gramofon możemy obdarowanej osobie sprawić wielką radość.

Jak dbać o płyty winylowe?

Płyty winylowe powinny być regularnie czyszczone oraz układane tak, aby się nie krzywiły. Jest to jeden z nieodłącznych elementów posiadania fizycznego zapisu utworów, która melomanom z pewnością sprawi satysfakcję.