L O A D I N G
blog banner
winyle

Jak można uzyskać płytę w dobrym stanie?

Przy zakupie tanich winyli należy zwrócić uwagę nie tylko na stan winylu, który przy oględzinach nie powinien mieć widocznych rys czy odprysków, ale także na stan koperty i zawartość opakowania. Do niektórych wydań dołączone są kolorowe wkładki, plakaty, itp., których brak lub uszkodzenie może znacznie wpłynąć na cenę.

Co należy sprawdzić przed zakupem?

Tuż przed zakupem należy zapytać sprzedawcę o szczegóły dotyczące stanu i zawartości. Przed wysyłką należy poprosić sprzedawcę o staranne zapakowanie przedmiotu, aby uniknąć uszkodzeń w transporcie.

Jakość płyty winylowej ma zasadniczy wpływ na jej sukces brzmieniowy. W razie wątpliwości co do stanu i autentyczności nośników muzycznych należy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, któremu można zaufać. W przeciwieństwie do płyt CD, płyty winylowe mają ograniczoną liczbę odsłuchów. Dzieje się tak dlatego, że igła przechodząca między rowkami nieuchronnie powoduje tarciowe uszkodzenie powierzchni. Winyl kurczy się i rozszerza, powodując szybkie zużycie płyty.

Stan płyt winylowych

winyle

Płyty winylowe, tanie winyle (tutaj) gramofonowe  to świetna okazja do posłuchania różnych gatunków muzyki.

SS, M, NM, EX, VG, G – oznaczenia stanów, zwykle osobno określa się stan samej płyty i stan koperty.

  • S (skrót od Sealed) lub SS (skrót od Still Sealed) to zapieczętowany rekord. Niektórzy pozbawieni skrupułów sprzedawcy samodzielnie zaklejają stare płyty polietylenem, podają je jako nieużywane, jednocześnie drastycznie podnosząc ich koszt. W związku z tym pojawiło się kolejne oznaczenie – Factory Sealed, co oznacza, że płyta jest zapieczętowana w oryginalnym opakowaniu.
  • M (skrót od Mint) – sprzedawca ocenia stan jako nowy
  • NM (skrót od Near Mint) – prawie nowy rekord, stan bliski idealnemu
  • EX (skrót od Excellent) – niewielkie ślady zużycia, ale ogólnie doskonały stan
  • VG (skrót od Very Good) – płyta jest zużyta, ale nie ma krytycznych obrażeń
  • G (skrót od Good) – pomimo tego, że samo znaczenie słowa jest tłumaczone jako „dobry”, zwykle oznacza to, że zapis lub koperta jest w stanie zabitym