L O A D I N G
blog banner
Cztery i pół Łona i Webber

Łona i Webber – legendy polskiego rapu

Adam Bogumił Zieliński znany pod pseudonimem Łona to jedna z najciekawszych postaci polskiego rapu. Jest to raper, producent, ale też prawnik i specjalista w dziedzinie prawa własności intelektualnej.

Historia rapera, powstanie duetu

Artysta zadebiutował już w 1999 roku, wydając nielegalną płytę (nadużycie praw autorskich) zatytułowaną „Owoce miasta.” Swoją przygodę z rapem zaczynał w szczecińskiej audycji radiowej WuDoo. Szerszą rozpoznawalność zdobył, gdy gościnnie wykonał utwór „Złota rybka,” na albumie Michała Jerzego Ośki. Następnie, już we współpracy z Webberem, stworzył kolejny album zatytułowany „Koniec żartów.” W 2004 roku duet Łona i Webber wydali drugi album zatytułowany „Nic dziwnego,” a trzy lata później, w 2007 roku, album „Absurd i nonsens.” Wymieniony albumy Łony zostały wydane przez wytwórnię Asfalt Records i zapewniły raperowi, a właściwie duetowi z Webberem, popularność.

Sukcesy duetu i wykaz płyt

W 2011 roku, według magazynu Machina, Łona został sklasyfikowany na 16 miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów, natomiast serwis Porcys umieścił rapera na 8 miejscu. W 2013 roku duet został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecin. Poza tym, Newonce.radio uplasował album Łony i Webbera „Cztery i pół” na 12 miejscu ze 100 najlepszych albumów z lat 2010–2019.

Albumy Łony:

1. Koniec żartów

2. Nic dziwnego

3. Absurd i nonsens (wraz z Webberem)

4. Insert EP (wraz z Webberem)

5. Cztery i pół (oraz Webber) – status złotej płyty

6.Łona, Webber & The Pimps w S-1

7. Nawiasem mówiąc (wraz z Webberem) – status złotej płyty

8. Śpiewnik domowy EP (wraz z Webberem)