L O A D I N G
blog banner
Snoop Dogg the Doggfather

Działalność muzyczna rapera Snoop Dogga

Snoop Dogg to znany na całym świecie amerykański raper, używający też pseudonimów Snoop Doggy Dogg, Snoop Lion czy Snoopzilla.

Naprawdę nazywa się Calvin Cordozar Broadus Junior i urodził się 20 października 1971 w Long Beach. Już w dzieciństwie chodził na lekcje śpiewu i nauki gry na fortepianie. Po skończeniu szkoły postanowił zająć się muzyką i wraz z przyjaciółmi stworzyli grupę 213 i nagrali demo. Jego talent został dostrzeżony przez Dr. Dre, który w 1992 roku wydał wspólnie ze Snoop Doggiem album „The Chronic”. Krążek odniósł duży sukces i zapewnił popularność Snoopzilli.

Swój debiutancki album zatytułowany „Doggystyle” raper wydał w 1993 roku. Na krążku znalazły się popularne single takie jak „Gin and Juice” czy „What’s my name?”. Płyta odniosła ogromny sukces i utrzymywała się na listach przebojów do 1994 roku. Drugi album „The Doggfather”  wydany został w 1996 roku, a premierę przesunięto ze względu na zabójstwo przyjaciela Snoop Dogga, Tupacka Shakura.

Raper rozpoczął współpracę z wytwórnią  No Limit Records Mastera P, nakładem któej ukazały się kolejne płyty „Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told” z 1998 roku, „No Limit Top Dogg” z 1999 roku i „Tha Last Meal” z 2000 roku, które przywróciły Snoop Dogga na szczyty list przebojów. Do 2021 roku raper zdążył wydać 18 albumów. Płyty Snoop Dogg’a (dostępne m. in. na preorder.pl) sprzedane zostały w 19 milionach sztuk w samych Stanach Zjednoczonych i w 30 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Oprócz kariery muzycznej, Snoop Dogg znany jest również z branży filmowej. Wystąpił w 28 pełnometrażowych filmach, w tym w nagrodzonym Oscarem „Dniu próby” z 2001 roku. Oprócz tego na koncie ma również role w serialach telewizyjnych, filmach animowanych i dokumentalnych.