L O A D I N G
blog banner
kalimba

Kalimba – ciekawy instrument afrykański

Świat muzyki jest pełen ciekawych technik gry i narzędzi muzycznych, a dzięki coraz większej globalizacji możliwe jest poznanie elementów kultury fonetycznej z najdalszych zakątków świata. Dlatego też w rękach polskich muzyków coraz częściej można zobaczyć określany jako kalimba instrument afrykański. Jest to jeden z najprostszych, a jednocześnie najciekawszych instrumentów, które powstały na długo przed rozpoczęciem średniowiecza. Czym jest instrument kalimba i jak wygląda gra na nim?

Kalimba instrumentem mieszczącym się w kieszeni

kalimba

Instrumentem kalimba nazywa się małą deseczkę, do której przymocowane są metalowe, podłużne języczki. Zwykle znajdują się one na poprzecznej listwie, tak aby od drewnianej podstawy dzieliła je pewna wysokość. Zamiast deseczki często można zobaczyć pustą w środku skrzynkę, która doskonale wzmacnia dźwięki wydawane przez języczki instrumentu. Same kalimby dzielą się na bardzo wiele odmian, różniących się od siebie kształtem, budową, czy też ilością metalowych języczków. To narzędzie muzyczne jest na tyle małe, że spokojnie zmieści się w kieszeni każdego muzyka.

Jak grać na kalimbie?

Gra na instrumencie jest tak samo prosta jak jego budowa. Wystarczy złapać go oburącz i kciukami naciskać, szarpać lub skubać odpowiednie języczki. W zależności od tego, jaki języczek się wybierze i jakiej techniki się użyje, można wydobyć z instrumentu dziesiątki innych dźwięków. Przy największych kalimbach, które mogą posiadać nawet dwadzieścia języczków, używa się także palców wskazujących. Jednak zwykle są to jedynie kciuki, a przez prostą obsługę instrumentu poradzi sobie z nim nawet największy amator muzyki.