L O A D I N G
blog banner

Dlaczego warto kupować płyty winylowe z serii „Polish Jazz”?

Seria „Polish Jazz” to jedne z najbardziej znanych wydawnictw muzycznych w Polsce. Prawie każdy posiadacz winyli posiada choć jedną płytę w swojej kolekcji. Dotyczy to zwłaszcza fanów polskiego jazzu, których na pewno nie brakuje. Czym wyróżnia się seria Polish Jazz na płytach winylowych?

Jaka jest historia serii „Polish Jazz”?

Wydawnictwa z serii „Polish Jazz” były wydawane już w połowie lat 60-tych. Odpowiedzialny za nią była wytwórnia Polskie Nagrania „Muza”, która powstałą dekadę wcześniej. Na początku zajmowała się raczej muzyką klasyczną, ale wzrost popularności jazzu zmienił trochę reguły względem wydawanych wydawnictw. W 2015 roku „Muza” została przejęta przez inną wytwórnię.

Nie zmieniło to jej planów co do serii, która wydawana jest do dzisiaj. W 2021 płytę wydał tu Kuba Więcej wraz z Pauliną Przybysz. Pierwszym wydawnictwem w historii „Polish Jazz” byli Warszawscy Stompersi.

Które płyty winylowe z serii „Polish Jazz” są uznawane za najlepsze?

Seria Polish Jazz na płytach winylowych to cały przekrój wybitnych artystów, którzy związani są z polską sceną. Wystarczy wymienić tutaj albumy Tomasza Stańki, Zbigniewa Namysłowskiego albo Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Płyty w stylu „Mysic for K” albo „Winobranie” przeszły do klasyki polskiego jazzu.

To właśnie w studiu „Muza” Krzysztof Komeda nagrywał słynne „Astigmatic”, które według wielu jest najlepszą polską płytą po dziełach Niemena albo Grechuty. W serii nie zabraknie również dzieł Andrzeja Trzaskowskiego, które pochodzą jeszcze z lat 60-tych.

Seria „Polish Jazz” https://winylownia.pl/pl/series/polish-jazz-26.html pozwoliła wybić się wielu pomniejszym artystom, którzy dzięki niej zrobili późniejszą karierę. Zaliczyć do nich można np. Michała Urbaniaka, który nagrał tu wiele wydawnictw „live”. Albumy serii to również wiele współczesnych muzyków jazzowych. Oprócz wspomnianego Wróblewskiego są to np. Krzysztof Hardzin, Piotr Wyleżoł lub Lora Szafran. Nagrywały tu również większe zespoły albo duże big-bandy.