L O A D I N G
blog banner
guzior

Guzior

Guzior to jeden z popularniejszych polskich raperów i autorów tekstów z czasów pandemii. Mateusz Bluza pochodzi z Wrocławia i urodził się w 1992 roku. Raper rzadko do swojego świata wpuszcza kogoś z zewnątrz i raczej nie pokazuje swojego prywatnego życia publicznie. 

Jak to się zaczęło?

Guziora mogliśmy poznać na scenie już w roku 2012, kiedy to na światło dzienne wyszedł jego debiutancki utwór „Prawie Północ”. Trzy lata później ukazał się minialbum rapera o nazwie „ylloM”. Pierwszy album studyjny nagrano dopiero w roku 2017. Już wtedy Guzior stał się ikoną polskiego rapu. Płyta zadebiutowała bowiem na pierwszym miejscu polskiej listy sprzedaży, a w późniejszym czasie otrzymała status złotej płyty. Guzior podczas swojej kariery współpracował z wieloma ważnymi dla polskiego hip-hopu raperami, a obecnie jest on pod srzydłami wytwórni QueQuality. Ostatni jego krążek pt. „Zakas” wyszedł w roku 2021 i znalazł się na płycie Pleśń.

Największy hit Guziora

Największą sławę raperowi przyniósł album pt. „Pleśń”. Był to trzeci legalny, solowy krążek wokalisty, który w przedsprzedaży sprzedał się w ponad 15 tysiącach egzemplarzy. Tym samym pokrył się złotem już w preorderze. W późniejszym czasie zdobył trzykrotny tytuł platynowej płyty. Krążek skupia się na psychodelicznych myślach oraz rozpłyniętych, molowych beatach. Na szczęście na płycie znajdziemy wiele dobrze napisanych wersów. Największym hitem z płyty były utwory „Fala”, „Blueberyy” oraz „Kuskhoma”. Pierwszy z nich osiągnął 60 mln wyświetleń w serwisie YouTube już po dziewięciu miesiącach od premiery, drugi z kolei po dziesięciu. 

Twórczość Guziora jest dostępna do kupienia pod tym linkiem.